“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde kâin şehir, yemeden içmeden ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve balaban bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste ocak sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme rağbet duyanlar bâtınin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete ocak sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile epey popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin bâtınin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk ülke Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede ülke meydan surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten hava alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve yolculuk kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda ülke meydan natürel doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çısoy alevler önceki Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek temellı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi misil dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 misil altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi misil dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak bâtınin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde ülke tuzakır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında ülke tuzakır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Turfa zamanlarda külliyen halk inşaı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğmeslektirilmiştir. Turfa vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının ülke aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin yıldız tarafında ise çıkıntı halinde bir sert ülke tuzakır. Bu demirin mesleklevi ise ölüm cezası edilen kişileri tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında ülke tuzakıyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilgilendiren olmayan sessiz iz olmasının yanı keşik Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir örgülarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir yekpare halinde dulda altına münfailtır.

7 24 transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir