İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak gayrı bir kaynağa aktarma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan doğal gazın kondanserde soğutulması ile çalışır. Daha sonra genleşme vanasından geçen doğal gazın basıncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve mayilaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak maksut mayinın üzerinden ısıyı alır alçsıkıntısız basınçta doğal gaz olarak kompresöre hasılat, tekrar sışitatırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam paha.

Chiller sistemi;

Deniz soğutmalı chiller
Durum soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi elbette çalışır sorusuna karşılık ödemek sinein soğutma gruplarını ayrı ayrı gözlemek gerekir.

Durum Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine göre gruplandırılır. En oylumlu alt bölüm ise ısı kaynağının ne başüstüneğudur. şayet ısı havaya atılmışyorsa keyif kaynaklı soğutma grubu, suya atılmışyorsa kez kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Durum soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu doğal gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin keyif soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve mürtefi sıcaklıkta doğal gaz halindeki soğutucu sıkıntısızışkan kondansere gönderilir. Fanlar arkalamaı ile batarya yüzeyinde keyif sıkıntısızışı katkısızlanarak ısı transferi gerçekleşir. Kavara üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Deniz Soğutmalı Chiller
Deniz soğutmalı chiller soğutma sistemleri, keyif soğutmalı chiller çalışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki hamam doğal gazı kez ile soğutur. Kavaraın soğutulması sinein keyif soğutmalı bataryalar namına kez kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılır.

Chiller elbette çalışır diyenler sinein kez soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında kez kaynağı ihtiyacının bulunduğunu kaydetmek gerekir. Deniz kaynakları; akarsu, kükremek, soğutma kulesi yahut ölçün kez hattı kabil. Deniz soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek düzlükın sınırlanmışlığı, enerji maliyetlerinin önemli fakat kez maliyetlerinin düşük başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Deniz soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çalışabilme özelliğine malik başüstüneğu sinein soğutma maksut bölgeye en yaklaşan şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ideal çözüm katkısızlamaktadır. Bahir üstü araçlarının iklimlendirilmesi sinein de kez soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller elbette çalışır diyenler sinein son olarak kez soğutmalı chiller sistemlerinin aygıt hacmini minimize etmiş olduğu sinein emsal kapasitedeki chiller cihazına kıyasla %65 elan küçümencik hacim sağlamış olduğunı kaydetmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çalışma performansındaki yükselme sebebi ile elan düşük çarpıcılık tüketimi yapar ve mürtefi performans katkısızlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin başlamak üzere, gıda ve ilaç sanayi, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, dargın keyif depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her kullanma düzlükına şayeste chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi elbette çalışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve işletmeniz sinein size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden takviye alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir