Toptan, bir finansın ya da hizmetin majör miktarlarda satın tuzakınması veya satılması valörına hasılat. Toptan satış, alelumum perakende satımların bilakis, ürünleri majör miktarlarda satın yer ve daha sonra bunları ıvır zıvır miktarlarda satan maslahatletmelere ya da müşterilere dokumalır.

Toptancılık ise, üreticilerden veya dış alımçılardan ürünleri majör miktarlarda satın yer ve bunları daha sonra perakendecilere veya son kullanıcılara satan bir iş modelidir. Toptancılar, ürünlerin majör miktarlarda satın tuzakınması sebebiyle, ürünlerin daha bağan ünite maliyeti ile satılabilmesine olanak katkısızlarlar. Toptancılar hatta, perakendecilerin stoklarını yönetmelerine yardımcı yetişmek kucakin farklı ürünlerin bulunduğu birşu denli kategoride ürün sunabilirler.

Toptan kâr, birşu denli endüstride bulunabilir ve alelumum ürünlerin maliyetini dökmek isteyen ıvır zıvır ve majör maslahatletmeler aracılığıyla kullanılır. Örneğin, bir marketin raflarındaki ürünlerin çoğu kâmilen satın karşıır ve daha sonra müşterilere perakende olarak satılır. Hatta, bir inşaat şirketi inşaat malzemelerini kâmilen satın alarak maliyetlerini düşürebilir ve projelerinde daha okkalı kar elde edebilir.

Toptancılar, alelumum ürünlerin nakliyesi, depolanması ve teslimatı ile ilgilenirler. Ürünlerin güvenli bir şekilde taşınması ve depolanması, hasar riskini en aza indirir ve müşterilerin dosdoğru ürünleri dosdoğru zamanda almasını katkısızlar. Toptancılar hatta, perakendecilerin ve son kullanıcıların ihtiyaçlarına oranlı farklı ürünler sunarak rekabet avantajı katkısızlarlar.

Toptancılık, hem üreticiler hem bile perakendeciler kucakin birşu denli avantaj sunar. Üreticiler, ürünlerinin satışını fazlalıkrabilirler ve majör miktarlarda satış yaptıkları kucakin daha okkalı hasılat elde edebilirler. Perakendeciler ise, toptancılar sebebiyle ürünleri daha bağan fiyata satın alabilir ve daha bağan maliyetlerle satış yaparak daha okkalı kar elde edebilirler.

Ancak, toptancılık iş modeli, temelı dezavantajlar da kucakerebilir. Örneğin, kâmilen satış ifa etmek kucakin majör miktarlarda ürün stoku musallat olmak gerekir, bu da hazır para temizışını etkileyebilir ve maslahatletmeler kucakin riskli olur. Hatta, toptancıların müşterilerine kalıcı ürün tedarik edebilmeleri ve rekabetçi fiyatlar sunabilmeleri kucakin, tedarik zinciri yönetiminde titiz olmaları ve hızlı cevap tesviye kabiliyetlerinin olması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir