Chat, Türkçesiyle “Yârenlik” manaına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim konusunda sergilediği performanstan sonra internetin sadece selen aktarımı sinein değil, aynı zamanda düğün sinein de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir takma ad kullanarak (nickname) dostça yazar eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanılamamadığınız kazara biriyle yapılabildiği gibi hatta tanılamadığınız kişilerle de özel programlar yahut web siteleri marifetiyle yapılabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız yahut tanılamamadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve dostça ika amacıyla kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri alelumum programlama dilleri kullanılarak yahut müheyya scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş bina etmek sinein sadece nickname (takma kişi) söylemek yerinde olurken kimilarındaysa sohbete kellelamadan önce mutlaka üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün genel ağ kullanıcıları arasında popüler olan Mynet ve ZurnaNet gibi siteler chat sitelerine kellelıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları rağmenızdaki genel ağ kullanıcılarıyla yetişek ara cebinünü kullanarak sadece yazgılı, yazgılı ve sahnelü, ünlü ve sahnelü gibi tercihe bandajlı olarak dostça etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en popüler olanı endamsız müddet önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isimli enstantane mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir öbür popüler chat yetişek olan ve internetin efsane mukayyetmlarından akseptans edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir